Bizden Haberler

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü


2 Nisan günü 2007 yılından bu yana tüm dünyada Otizm Farkındalık Günü olarak değerlendiriliyor.

Birleşmiş Milletler'ce adına gün tahsis edilen üç sağlık sorunundan biri otizm.

1960'lara kadar 10 bin çocuktan 5'i otizmli iken, bu oran 1990'larda 10 binde 60'a yükseldi. 2012 ABD Sağlık Bakanlığı verilerine göre ise her 88 çocuktan 1'i otizmli.

Otizm erkek çocuklarda daha yaygın; her 54 erkek çocuktan 1'i, her 252 kız çocuğundan 1'i otizmli.

Doğrusu benim 70'li yılların sonundaki öğrencilik dönemimde otizmden sadece bir paragrafta bahsedilirdi. Ne çevremizde bir otizmli görmüştük ne de çalıştığımız kurumlarda. İnanın gördüysek de bizim için o birey otizmli değildi, deli değildi, özürlü de değildi ama ne olduğunu biz de bilmiyorduk.

Hatta emekli olup da özel eğitim alanında çalışmaya başlayıncaya kadar toplumda bu denli yüksek oranlara ulaştığının farkında değildim.

8 yıl önce Mustafakemalpaşa'da özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi açtığımızda yanılmıyorsam 3 otizmli çocuğumuz vardı, bugün 20 otizmli çocuğumuz merkezimizden destek eğitimi alıyor. Bunda farkındalığın artmasının da rolü var elbette ancak oranın da istenmedik şekilde giderek arttığını bütün dünya istatistikleri gösteriyor.

Merak edenler bu alanda ülkemizin öncü sivil toplum kuruluşlarından olan Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı'nın ​web sayfasından ayrıntılı bilgiler edinebilirler.

Hâlâ neden ortaya çıktığı tam olarak anlaşılamayan, çeşitli tedavi ve özel eğitim süreçleri geliştirilmiş olmakla birlikte tam olarak gelişme sağlanamayan bu norölojik bozukluk belli ki daha uzun yıllar, her geçen yıl daha çok sayıda çocuk ve ailenin, yakınlarının ve giderek toplumların derdi olmaya devam edecek.

Onlar dünyayı bizden farklı algılıyorlar. Üstelik her biri de diğerinden farklı algılıyor.
Ailelerin yükü ağır.

12 yaşındaki C.S. fiziksel gelişimi normal, sağlıklı, güzel mi güzel bir kız, konuşamıyor.

Otizmli çocuklar genellikle göz teması kuramazlar, C. yanıma geliyor, ağlamaklı, pırıl pırıl yeşil gözleriyle gözlerimin içine bakıyor, bir şeyler anlatıyor bana, tamam diyorum şimdi dilinin ucundan dökülüverecek cümleler... Yanağıma bir öpücük kondurup kaçıyor.

Aşağıdaki linkte bir video var, lütfen göz atın ve dünyanın gözünün otizmin üzerinde olduğunu görün.

https://www.autismspeaks.org/liub/what-liub 

.

Whatsapp Destek

Öznur Yağcı

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?